Aktualizacja 10.3 – lista zmian

Zakończył się właśnie Sezon Miłości, a już dziś zastąpił go marcowy sezon – Sezon Niedźwiedzia. Tak jak co miesiąc wraz z nowym sezonem do Gwinta wprowadzona została kolejna aktualizacja oznaczona numerem 10.3. W grze nastąpią zmiany i poprawki, tym razem nie otrzymaliśmy filmu z wytłumaczeniem zmian, ale deweloperzy Gwinta postarali się wytłumaczyć zmiany w kartach w formie tekstowej.

Aktualizacja 10.3 ma na celu ożywienie trzech archetypów nieco mniej popularnych w Gwincie. Przede wszystkim chodzi o archetyp Dzikiego Gonu, Elfiego Roju oraz Wybrańców Ognia.

Dodatkowo zwiększono koszty werbunku kart służących do uszczuplania we frakcjach: Królestwa Północy, Nilfgaard i Skellige. Zmiany nastąpiły także w kilku innych kartach i archetypach.

Wszystkie zmiany wraz z wytłumaczeniem deweloperów gry zamieszczone zostały w liście poniżej oraz można znaleźć ją także na oficjalnej stronie Gwinta.

Aktualizacja 10.3 – lista zmian

Neutralne

 • Geralt: Quen: Warunek Adrenaliny zmieniono z 3 na 4.
 • Magiczna lampa: Dżin z Lampy jest teraz Sługą z Fatum.
 • Trójkąt w Trójkącie: Koszt werbunku zmieniono z 9 na 8.

Potwory – aktualizacja 10.3

 • Auberon Zdobywca: Zdolność rozmieszczania zmieniono na “Stwórz i zagraj brązową jednostkę Dzikiego Gonu ze swojej talii początkowej.”
 • Eredin Bréacc Glas: Siłę zmieniono z 6 na 7.
 • Szczurołak: Zdolność zmieniono na “Rozkaz: Stwórz w tym rzędzie Szczury w liczbie równej wzmocnieniu tej karty, a następnie strać punkt wzmocnienia za każdego stworzonego Szczura. Odnowienie: 1. Przed zakończeniem twojej tury, Pochłoń jednostkę po prawej.”
 • Królowa Zimy: Zdolność lojalności zmieniono na “Kiedy obaj gracze spasują, wzmocnij tę kartę o 2 za każdą turę Mrozu po stronie przeciwnika.”
 • Chimera: Warunek adrenaliny zmieniono z 4 na 5.
 • Czerwoni Jeźdźcy: Zdolność zmieniono na:
  • “Wybierz jedno:
   • Stwórz Mróz w rzędzie przeciwnika na czas 2 tur, a następnie rozegraj ponownie brązową jednostkę Dzikiego Gonu.
   • Stwórz Mróz w obu rzędach przeciwnika na czas 2 tur.”
 • Oszluzg: Siłę zmieniono z 5 na 4, koszt werbunku zmieniono z 5 na 4.
 • Nawigator Gonu: Zdolność zmieniono na “Rozmieszczenie: Wzmocnij sojuszniczą jednostkę o czas trwania Mrozu w rzędzie przeciwnym do celu. Dominacja: Zamiast tego wzmocnij sojuszniczą jednostkę o czas trwania Mrozu po stronie przeciwnika na polu bitwy.”
 • Wojownik Dzikiego Gonu: Zdolność zmieniono na “Rozmieszczenie: Zadaj wrogiej jednostce 2 pkt. obrażeń. Dominacja: Stwórz także Mróz na 1 kolejkę w rzędzie tej jednostki.”

W ostatnich miesiącach Dziki Gon miał swoje dobre chwile, ale już od dłuższego czasu Aen Elle nie są popularnym wyborem wśród grających Potworami. W wersji 10.3 wprowadzamy szereg zmian, które powinny uatrakcyjnić grę archetypem Mrozu.

Zmienione karty to między innymi te, którymi gracze nie byli zainteresowani (na przykład Nawigator Gonu czy Wojownik Dzikiego Gonu). Wprowadzamy także inne ulepszenia, w tym większą elastyczność dla ostatniego etapu Auberona – gracze będą teraz mogli wybrać dowolną jednostkę Dzikiego Gonu ze swojej talii początkowej, zamiast całkowicie polegać na losowości.

Zdecydowaliśmy się też zmienić Królową Zimy – od teraz może ona Was chronić przed zmarnowaniem wartości Mrozu, jeśli przeciwnik zdecyduje się spasować. Wymieniliśmy Pokrzepienie na tę zdolność, gdyż główna strategia Dzikiego Gonu nie sprzyja ciągłej aktywacji Pokrzepienia. Mamy nadzieję, że ta zdolność pomoże talii Mrozu pokonać jej największe słabości, czyli niskie tempo podczas korzystania z pogody. Niezależnie od sukcesu tych zmian chcemy wspierać Dziki Gon w przyszłości.

Co więcej, dodaliśmy niewielki pakiet wzmocnień do niektórych kart pochłaniania. Największą zmianą jest Szczurołak. Ze względu na to, jak w GWINCIE rozgrywane są zdolności na koniec tury, Szczurołak nie działał z niektórymi kartami z Zemstą, takimi jak Jennik czy Sukkub. Aby ominąć to ograniczenie, zmieniliśmy go, aby aktywował się przed aktywacją zdolności na koniec tury. Ponadto Szczurołak nie resetuje się już w pełni po kliknięciu na Rozkaz – liczba straconych punktów jest równa liczbie stworzonych Szczurów.

Królestwa Północy

 • Coën: Zdolność zmieniono na “Zapał. Rozkaz: Wzmocnij sojusznicze jednostki o sile równej sile Coëna o tyle, o ile wzmocniony jest Coën.”
 • Król Belohun: Siłę zmieniono z 5 na 6, wartość ustawienia siły zmieniono z 4 na 5, a wartość ustawienia siły z Lojalnością zmieniono z 5 na 6.
 • Mistrz oblężeń: Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5, zdolność zmieniono na “Rozkaz: Skraca czas odnowienia jednostki sojuszniczej o 1. Kiedy zagrywasz Machinę Oblężniczą, wezwij tę kartę z ręki na lewo od niej, a następnie dobierz kartę.

Królestwa Północy otrzymują niewielkie wzmocnienie dla strategii Króla Belohuna. Sam król ma lepsze statystyki, a Coën nie wzmacnia już wrogów. Kiedy wypuszczaliśmy kartę Coëna, mieliśmy nadzieję, że konieczność gry wokół stanu planszy rywala będzie ciekawym sposobem na zagranie tej karty, ale skoro gracze nie są tym zainteresowani, uprościliśmy jego użycie.

Co więcej, Mistrz oblężeń kosztuje teraz 5 pkt werbunku. Karta ta jest dosyć popularna i nie powinna być tak łatwa do grania, biorąc pod uwagę, co oferuje i jak łatwa jest w użyciu. W ramach niewielkiej rekompensaty dla talii opierających się na Odnowieniu, dodaliśmy też zdolność Rozkazu, a w związku z częstymi prośbami sprawiliśmy, że skacze na lewą stronę, a nie na prawą. Dzięki temu użycie Załogi jest mniej niewygodne.

REKLAMA

REKLAMA

Scoia’tael

 • Toruviel: Siłę zmieniono z 5 na 4, dodano nową część zdolności “Jeśli kontrolujesz Elfiego czatownika, używasz obu zdolności.”
 • Vernossiel: Koszt werbunku zmieniono z 12 na 11.
 • Elfi Łucznik: Siłę zmieniono z 5 na 2 , zdolność zmieniono na “Rozmieszczenie (bliskie starcie): Zadaj wybranej jednostce wroga 3 pkt obrażeń. Rozmieszczenie (daleki zasięg): Zadaj 2 wrogim jednostkom 1 pkt obrażeń. Zemsta: Stwórz Elfiego czatownika w tym rzędzie.
 • Strzelec Wyborowy: Siłę zmieniono z 3 na 4.
 • Awangarda Vrihedd: Zdolność zmieniono na “Rozmieszczenie (bliskie starcie): Wzmocnij tę jednostkę o 1 za każdego Elfa w twojej ręce. Rozmieszczenie (daleki zasięg): Wzmocnij tę jednostkę o 1 za każdego Elfa w tym rzędzie.”
 • Zaczepka: Zdolność zmieniono na “Zadaj wrogiej jednostce 3 pkt. obrażeń i stwórz Elfiego Czatownika w losowym rzędzie.”
 • Isengrim Faoiltiarna: Siłę zmieniono z 4 na 6.
 • Schirrú: Koszt werbunku zmieniono z 9 na 10, zdolność zmieniono na “Zapał. Rozkaz: Zniszcz wszystkie inne jednostki o takiej samej sile jak Schirrú.”
 • Milva: Strzelczyni: Koszt werbunku zmieniono z 11 na 10.

W przypadku Scoia’tael skoncentrowaliśmy się głównie na archetypie Elfiego roju. Oprócz zmian liczbowych dodaliśmy możliwość aktywacji obu zdolności dla Toruviel, daliśmy Awangardzie Vrihedd alternatywną zdolność działającą ze sługami, zmieniliśmy Łucznika z Dol Blathanna w kartę, która pomaga generować jednostki elfów i usunęliśmy wymaganie Zemsty z Zaczepki.

Mamy nadzieję, że wraz z tymi zmianami, planowanie strategii Elfiego roju będzie prostsze, a sama gra – bardziej satysfakcjonująca.

W wersji 10.3 wzmacniamy też Schirru. 3 lata temu Shirru został zmieniony, aby niszczyć samego siebie. Wtedy był uważany za jedną z najpotężniejszych kart w grze – otoczenie mu sprzyjało, gdyż karty były bardziej zbliżone w kwestii punktów. Teraz jest inaczej i choć Schirru wciąż może być niszczycielski, jest też bardzo ekscytującą kartą, dlatego nie będzie już niszczył sam siebie. Zmiana ta nie oznacza tylko więcej punktów dla grającymi Schirru, ale też otwiera możliwości wzmocnienia Schirru do wyższych wartości bez tracenia punktów. Ponieważ jest to duże wzmocnienie, zdecydowaliśmy się też zwiększyć koszt werbunku Schirru do 10.

Jeśli chodzi o Milvę: Strzelczynię, zmniejszamy jej koszt do 10. Całkiem dobrze radziła sobie nawet po osłabieniu, ale ponieważ pełne użycie jej siły jest teraz znacznie trudniejsze, zmniejszenie kosztu werbunku o 1 wydaje się być uczciwe.

Skellige

 • Sigvald: Dostosowano opis karty, aby wskazywał, że liczone są jedynie obrażenia od zdolności niezwiązanych ze Statusami. Sama zdolność pozostaje bez zmian.
 • Harcownicy Tuirseach: Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5.

Skellige wciąż jest frakcją o największej różnorodności dobrych talii, a więc w wersji 10.3 nie wspieramy żadnego z archetypów SK. Jednak pakiet odrzucania jest teraz droższy – koszt werbunku Harcowników Tuirseach wzrasta do 5. Korzystanie z pakietu odrzucania było nieco zbyt oczywiste dla graczy Skellige, a Harcownicy Tuirseach, podobnie jak Mistrzowie oblężeń, są zbyt łatwi do dodania jak na kartę, która dodaje tyle tempa do gry uszczuplającej. Mamy nadzieję, że ta zmiana sprawi, że niektórzy gracze Skellige zastanowią się nad używaniem innych narzędzi zapewniających spójność talii i że talie używające pakietu odrzucania będą nieco łatwiejsze do pokonania.

Nilfgaard

 • Mag skrytobójca: Koszt werbunku zmieniono z 4 na 5.

Podobnie jak w przypadku Mistrza oblężeń i Harcowników Tuirseach, wzięliśmy na warsztat najbardziej wydajne narzędzie zapewniające spójność talii i postanowiliśmy osiągnąć takie same cele jak w Skellige.

Syndykat – aktualizacja 10.3

 • Cyrus Engelkind Hemmelfart: Posiada teraz kategorię Duchownego.
 • Potępienie: Koszt werbunku zmieniono z 7 na 6, zdolność zmieniono na “Zniszcz sojuszniczą jednostkę i stwórz jednostkę Wybrańców Ognia o koszcie werbunku 4 i nią zagraj. Zwiększ koszt werbunku o siłę zniszczonej jednostki.”
 • Ekskomunika: Koszt werbunku zmieniono z 6 na 5.
 • Poruczniczka van Herst: Zdolność zmieniono na “Na koniec swojej tury, jeśli kontrolujesz Duchownego, stwórz Fanatyka Wybrańców w tym rzędzie. Opłata 1: Przemień Fanatyka Wybrańców w Szeregowego Płonącej Róży.”
 • Roderick de Wett: Koszt werbunku zmieniono z 7 na 6.
 • Wesołki Skurwiela: Koszt werbunku zmieniono z 7 na 8.
 • Kapłan Płonącej Róży: Zysk zmieniono z 2 na 3.
 • Płomienny kaznodzieja: Posiada teraz kategorię Duchownego, Opłatę zmieniono z 2 na 1.
 • Inkwizytor Wiecznego Ognia: Siłę zmieniono z 3 na 4, koszt werbunku zmieniono z 5 na 4, zdolność zmieniono na “Rozmieszczenie: Zniszcz Sługę Wybrańców Ognia, a następnie wzmocnij tę kartę o 4. Po 2 kolejkach stwórz podstawową kopię zniszczonego Sługi w tym rzędzie.
 • Samotny czempion: Zdolność zmieniono na “Odporność. Zapał. Rozkaz: Zniszcz wszystkie Sługi Wybrańców Ognia w tym rzędzie, następnie wzmocnij tę kartę o sumaryczną wartość siły zniszczonych jednostek. Odnowienie: 2″

W przypadku Syndykatu głównym celem aktualizacji 10.3 było zwrócenie uwagi na archetyp Wybrańców Ognia Syndykatu. Dziękio nowemu Potępieniu gracze będą mogli zdobyć dodatkowego Upadłego rycerza albo dowolną inną kartę Wybrańców Ognia, w zależności od tego, ile są gotowi poświęcić. Ponadto Potępienie pozwala zagrać jednostkę bez tracenia przestrzeni na planszy. Poruczniczka von Herst straciła warunek Kapitału (który chcemy połączyć z gangiem Poławiaczy) i tworzy teraz Fanatyków, jeśli kontrolujecie Duchownego. Samotny czempion może teraz pomóc z przestrzenią na planszy w znacznie bardziej elastyczny sposób. Nowy Inkwizytor Wiecznego Ognia pozwala graczom skorzystać ze stworzenia jednej jednostki dwukrotnie. Oprócz tych zmian wprowadziliśmy też szereg innych ulepszeń, które powinny przełożyć się na wzrost popularności Wybrańców Ognia.

Zmiany w Trybie Draftu – aktualizacja 10.3

 • Wszystkie zmieniające się karty są teraz zdobywane w wersjach podstawowych.
 • Pakiet natury: Usunięto Magiczną Kulę.
 • Pakiet wzmocnienia wstępnego: Zamieniono Sabotażystę Vrihedd na Krąg życia.
 • Pakiet wzmocnienia wstępnego: Zamieniono Agitatora Scoia’tael na Urodzajne Żniwa.
 • Zaklęcia – Pakiet neutralny: Usunięto Łaknienie i Kapitulację.
 • Mglaki – Pakiet uszczuplania: Zamieniono na Archespora – Pakiet uszczuplania.
 • Pakiet zemsty: Zamieniono Katakana na Wodnicę.
 • Stary Grot: Sen: Usunięto ze wszystkich pakietów.
 • Pakiet rejzy: Usunięto Wielorybnika.
 • Pakiet nagrody: Usunięto Wściekłe zmutowane psy.
 • Pakiet witalności: Usunięto Shani.
 • Pakiet witalności: Usunięto Horsta Borsodi.
 • Pakiet stwarzania: Zamieniono Adalię na Filavandrela.
 • Pakiet rejzy: Usunięto Krwawego Orła.
 • Pakiet deszczu: Zamieniono Ofiarę dla Morza na Morszczynkę.
 • Pakiet deszczu: Zamieniono Eremitę na Morskiego Wysłannika.
 • Pakiet deszczu: Zamieniono Havfrue Śpiewaczkę na Małą Havfrue.

Poprawki

 • Stróż Wiecznego Ognia będzie się teraz wzmacniał przy Haraczu, tak jak to zamierzono.
 • Mangonela nie będzie już zadawała obrażeń jednostkom sojuszniczym po efekcie Zemsty Szpiegującej czarodziejki. Zadawać będzie teraz obrażenia każdej jednostce, która przetrwała, a przy której zagrana została Szpiegująca czarodziejka.
 • Megaskop i Saov Ainmhi’dh: Jedność nie pokazuje już czasem odniesień do brakujących kart w jej wskazówkach.
 • Zdolność rozmieszczenia Mistrza Oblężeń nie jest już uruchamiana dodatkowo podczas ponownego zagrywania Machiny Oblężniczej przez Teleportację.
 • Służka Van Moorlehemów nie liczy już 1 punktu wzmocnienia mniej podczas kopiowania Nagrody.

Co sądzicie o tych zmianach? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.


Jesteś fanem Wiedźmina?

Jeśli jesteś fanem uniwersum Wiedźmina na pewno zainteresują Cię figurki przedstawiające głównych bohaterów świata Wiedźmina. Postacie z figurek możemy obserwować również na kartach Gwinta.

Poniżej możecie sprawdzić oferty figurek od Dark Horse w atrakcyjnych cenach (na prawdę warto!):

Niektóre z linków w naszych artykułach to linki afiliacyjne. Po ich kliknięciu, a następnie przejściu na stronę wybranego sklepu oraz za dokonanie zakupu, otrzymujemy prowizję, która przyczynia się do rozwoju i utrzymania portalu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Podziel się swoim zdaniem, skomentuj artukuł.x